niedziela, 25 sierpnia 2013

Ciechanów


Dziś kilka słów o Ciechanowie:

      Ciechanów - miasto położone na terenie Mazowsza Północnego. Według legendy, założycielem Ciechanowa był legendarny Ciechan, który w prasłowiańskich czasach szukał dogodnego miejsca na osiedlenie. Trafił na wysoką górę otoczoną rozlewiskiem szerokiej rzeki, położoną wśród  urodzajnych gleb i rozległych, pełnych grubego zwierza borów. Zbudował na niej domostwo i spłodził ze swoją żoną Dobrogniewą dziesięciu synów, z którymi, gdy dorośli, wzniósł drewniany, obszerny gród.
Kilka wartych obejrzenia atrakcji Ciechanowa:
    Ratusz - znajdujący się na północnej stronie rynku. Wzniesiony został w 1844 r. według projektu włoskiego architekta - Henryka Marconiego. Do dnia dzisiejszego jest siedzibą władz miejskich.
Pocztówka z herbem miasta Ciechanów, ratuszem i zamkiem.
    Kościół Farny - wzniesiony został w drugiej połowie XIV, obok średniowiecznego grodziska. Późnogotycki obiekt, położony w centrum miasta (ul. Ks. Piotra Ściegiennego 11) stał się sakralną wizytówką Ciechanowa.
  
Kościół, dzwonnica i brama Neogotycka


    Ruiny zamku książąt mazowieckich - niewątpliwie największa atrakcja Ciechanowa, dlatego poświęcę im troszkę więcej czasu niż pozostałym zabytkom.
  Zamek został wzniesiony w zakolu rzeki, na sztucznie podwyższonej kępie. Budowę rozpoczęto mniej więcej w połowie XIV wieku, jeszcze za panowania księcia Ziemowita III. Zamek rozbudowano przez cały XV wiek.

      Okres prosperity zamku rozpoczął się w 1954 roku wraz z objęciem zamku przez królową Bonę jako składową tzw. oprawy wdowiej. Ciechanowski zamek został przebudowany na renesansową rezydencję królowej. Niestety po wyjeździe Bony zamek ulegał powolnej ruinie - powodem były: brak należytej pieczy sprawujących nad nim prawną opiekę starostów oraz dwa najazdy Szwedów (pierwszy w 1657 roku; drugi w 1708 roku.)


   Mimo zniszczeń zamek aż do rozbiorów służył za siedzibę starosty i sądów grodzkich, przechowywano tu także księgi sądowe. Po trzecim rozbiorze Polski, na początku XIX w. pruski naddzierżawca Melchior Neumann zarządził rozebranie części mieszkalnej zamku i przedbramia, a z uzyskanej w ten sposób cegły wzniósł browar w niedalekiej Opinogórze.
     W początku XX wieku zdawało się, że zamek znalazł się znowu w troskliwych rękach, Hrabia Adam Krasiński oddał ruiny w użytkowanie ciechanowskiej straży ogniowej. Ta jednak potraktowała zabytek jedynie jako dochodowe miejsce zabaw i wieców, doprowadzając do dalszej dewastacji zabytkowej struktury.

   Ciechanowski zamek został ponownie uszkodzony w czasie I wojny światowej. Natomiast w okresie międzywojennym ze względu na brak środków oraz prowincjonalny charakter miasta nie doczekał się prac restauracyjnych. Dziedziniec po adaptacji wykorzystano za to jako kort tenisowy


   Po II wojnie światowej przystąpiono wreszcie do odbudowy (można powiedzieć że trwa ona do dziś)- w styczniu 2013 roku udostępniono zamek po I etapie rewitalizacji. Od 2004 roku obok zamku w Ciechanowie istnieje Chorągiew Rycerstwa Ziemi Ciechanowskiej, grupa rekonstruująca stan rycerski wczesnego XV wieku.

   Będąc w Ciechanowie watro także odwiedzić Muzeum Szlachty Mazowieckiej - jest to muzeum wielodziałowe (działy: historii, sztuki, archeologii i etnografii), które dopiero od 1990r. ukierunkowuje swoje zbiory z myślą o stałej ekspozycji poświęconej szlachcie mazowieckiej


  Na sam koniec zostawiłam pocztówki typu "Ciechanów w pigułce":
Źródło:  Zamek w Ciechanowie; Artur K.F. Wołosz; Ciechanów 1991r.
            Ciechanów i okolice, A. Kociszewski; warszawa 1980 r. 
            www.umciechanow.pl

1 komentarz:

  1. Nice postcards! Especially this card where is a woman in blue :)

    OdpowiedzUsuń