niedziela, 1 września 2013

Most im. Józefa Piłsudskiego w Toruniu


    Z wielką przyjemnością opisałabym wszystkie mosty Torunia (łącznie z tym będącym w trakcie budowy), jednakże jestem w posiadaniu tylko jednej pocztówki przedstawiającej toruński most, i to jemu  poświęcę dziś kilka zdań.
   Toruński most im. Józefa Piłsudskiego ma całkiem ciekawą historię, poniżej kilka słów o niej.

     Koncepcja budowy kolejnej przeprawy w Toruniu zrodziła się jeszcze przed I wojną światową, gdy przepustowość mostu kolejowo - drogowego coraz bardziej ograniczała ruch zarówno pojazdów mechanicznych, jak i pociągów. Do sprawy powrócono zaraz po wojnie, niestety ze względu na trudną sytuację finansową miasta z decyzją  o usytuowaniu drugiego mostu w Toruniu wstrzymano się aż do 1927r. Zdecydowano się wówczas rozebrać most kolejowo - drogowy w Opaleniu pod Kwidzyniem, który po przeniesieniu granic stracił swe znaczenie (przeciwny brzeg znalazł się we władaniu Niemiec).
     Most rozebrano i przetransportowano w częściach do Torunia. Operacja rozebrania i ponownego montażu w Toruniu rozpoczęła się w 1928 r. Uroczyste otwarcie nowej przeprawy odbyło się 11 listopada 1934 r.
     Jeszcze podczas budowy rozpisano ankietę na nazwę mostu. Wzięło w niej udział 1.336 osób. Proponowano nazwy m. in.: Bolesława Chrobrego, Grunwaldzki, Jagielloński, Wolności, Tramwajowy, Wielkomiejski, Zgody, Podgórsko-Toruński, Kopernika. Zarząd Miejski zaproponował nazwę Most 700-lecia; narodowcy z Rady Miejskiej - Most Wolności; władze wojewódzkie - Most Piłsudskiego - i takie imię nadano w 1934 r., jako że decydujący był głos władz państwowych ze względu na skalę finansowego udziału w budowie (ponad 80%).
      Podczas budowy mostu toruńskiego zmieniona została nieco jego konstrukcja. Most został skrócony o dwa mniejsze przęsła, dobudowano także chodniki dla pieszych na zewnątrz przęseł przy dolnych pasach kratownicy.
     W trakcie działań wojennych w nocy z 6 na 7 września 1939 r. most w Toruniu został wysadzony przez wycofujące się oddziały polskie. Odbudowany w czasie okupacji przez Niemców ponownie uległ wysadzeniu przez wycofujące się oddziały, tym razem niemieckie.  Odbudowany został w latach 1946-1949P.S. Mam nadzieję, że niebawem uda mi się także opisać most kolejowy w Toruniu.
   


Źródła: Historia Torunia, TOM III, pod red. M. Biskupa, Toruń 2006
           Toruń w 3 dni, J.Umiński, Warszawa 2005
           http://www.most.torun.pl

1 komentarz:

  1. Też mi się podoba, szczególnie nocą, kiedy przez niego przejeżdżam :)
    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń