poniedziałek, 19 sierpnia 2013

Kudowa - Zdrój

       Kudowa - Zdrój jedno z najstarszych i najpiękniejszych uzdrowisk polskich, położone w południowo-zachodniej części Ziemi Kłodzkiej. Miasto leży w kotlinie, która z trzech stron otoczona jest: górami Stołowymi, Wzgórzami Lewińskimi oraz górami Orlickimi.

     Miejscowość ta po raz pierwszy wzmiankowana jest w roku 1477 w dokumencie Henryka Starszego, syna króla czeskiego, Jerzego z Podiebradu. Początkowa nazwa wioski brzmiała Lipolitov. W połowie XVI wieku nazwa uległa zmianie na Chudoba, później Kudoba i od 1945 roku na Kudowa – Zdrój.
 Najstarsza dzielnicą Kudowy jest Czermna, istniejąca już w XVI wieku. To właśnie tu znajduje się barokowa Kaplica Czaszek z 1776 r.

  Kaplica powstała z inicjatywy miejscowego proboszcza który zebrał ok. 3000 czaszek i kości pozostałych na okolicznych polach po wojnach w XVII i XVIII w.
      Pierwsza wzmianka o źródłach mineralnych w Kudowie - Zdrój pochodzi z 1580 roku, a informacje o uzdrowisku znajdziemy w kronice Ludwika z Nachodu pod nazwą Cermenske Lazne.

      W końcu XVIII wieku obmurowano źródła i osuszono teren dzisiejszego parku. W 1783 roku uzdrowisko przeszło w ręce spółki lekarzy, co przyczyniło się do rozwoju jego funkcji leczniczych. W 1795 roku zbudowano pierwszy drewniany budynek łazienkowy z dwudziestoma wannami, a obok niego budynek dla kuracjuszy ( dzisiejszy „Zameczek” – Szpital Uzdrowiskowy ).


      W 1847 roku Kudowę odwiedziło 300 kuracjuszy. W 1850 roku A. Duflos dokonał analizy chemicznej wód mineralnych i stwierdził, że posiadają właściwości lecznicze. Natomiast zasługą miejscowego lekarza J. Jacoba, jest uznanie Kudowy w 1870 roku za uzdrowisko leczące choroby serca, co miało znaczny wpływ na zwiększenie się liczby kuracjuszy, która w 1900 roku wynosiła już blisko 4150.    
      Kudowa - Zdrój była pierwszym w Niemczech uzdrowiskiem kardiologicznym.
 
Kawiarnia "Kosmiczna" - 1964r.
      Dzięki nabyciu uzdrowiska w 1904 roku przez prężną spółkę z Wrocławia oraz uzyskaniu w 1905 roku połączenia kolejowego z Kłodzkiem i wybudowaniu własnej elektrowni, następuje szybki rozwój uzdrowiska. Powstają liczne pensjonaty, a także domy mieszkalne. W tym czasie liczba kuracjuszy wzrosła do około 8000 tysięcy rocznie. Wśród gości odwiedzających Kudowę był sam sir Winston Churchill.


Sanatorium "Orion 1" - 1984 r.
      Podczas wojny na terenie Kudowy znajdował się obóz, w którym hitlerowcy więzili i zmuszali do pracy około 3000 ludzi zatrudnionych w fabryce części do samolotów “Messerschmitt” – „Vereinigte Deutsche Motorenverke”. Kudowa w czasie II Wojny Światowej była ośrodkiem rekonwalescencyjnym dla żołnierzy Wermachtu.
        Po zakończeniu II wojny światowej Kudowa, którą ominęły działania wojenne, znalazła się w granicach Polski i równocześnie w 1945 roku uzyskała prawa miejskie.


Z ciekawostek:
   W Kudowie - Zdrój od ponad 50 lat organizowane są Festiwale Moniuszkowskie nawiązujące do pobytu kompozytora Stanisława Moniuszki w tym kurorcie.

Kudowa Zimą
    Nazwa miejscowości Kudowa - Zdrój pisana z łącznikiem (dywizem) jest nazwą urzędową, ustaloną przez MSWiA po zasięgnięciu opinii Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych i opublikowaną w Dzienniku Ustaw. W 2004 roku Rada Języka Polskiego uchwaliła taki sposób zapisu wieloczłonowych nazw miejscowych. Forma nazwy pisana bez łącznika, tzn. „Kudowa Zdrój” jest obecnie formą potoczną.

Kudowa zimą
  W 2002 r. w Kudowie - Zdrój zostało otwarte pierwsze w Polsce Muzeum Żaby - znajduje się w nim ponad 3000 eksponatów z blisko 20 krajów.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawa podróż w czasie, jak to się wszystko szybko zmienia...

    O Muzeum Minerałów Kudowie Zdroju: http://stopawstope.blogspot.com/2015/12/muzeum-mineraow-w-kudowie-zdroju.html

    OdpowiedzUsuń