czwartek, 25 lipca 2013

Widoki Dawnego Rembertowa



Rembertów - obecnie jedno z osiedli Warszawy położone w jej wschodniej części.
Troszeczkę z historii:
  Początki osady i późniejszego miasta Rembertowa wiążą się z wojskiem oraz otwarciem w roku 1867 na trasie Warszawa -Terespol - Moskwa magistrali kolejowej.


Stacja kolejowa w Rembertowie , przed 1939 r.
      W 1888 roku władze carskie wykupiły od dotychczasowych właścicieli folwarków tutejsze tereny i przeznaczyły je na poligon artyleryjski. Lokalizacja poligonu w okolicy Rembertowa miała ogromne znaczenie dla tych okolic. W stosunkowo szybkim czasie na dotychczasowych nieużytkach zaczęły powstawać sklepy i zakłady rzemieślnicze świadczące usługi na rzecz armii carskiej.

Odlewnia żelaza inż. Jana Abratańskiego, przed 1939 r.

Kościół Garnizonowy, przed 1939 r.

    W 1931 roku powstało tu Centrum Wyszkolenia Piechoty. Stare, drewniane, pamiętające jeszcze czasy carskie. Domki znajdujące się na terenie zastąpiono nowoczesnymi i funkcjonalnymi budynkami, które częściowo dotrwały do naszych czasów.

Hotel Oficerski Centrum Wyszkolenia Piechoty, przed 1939 r.

Pomnik Marszałka J. Piłsudskiego przed bramą Centrum Wyszkolenia Piechoty

    1 kwietnia 1939 roku Rembertów otrzymał prawa miejskie. Zaczęła się zasadnicza zmiana oblicza miasta: drewniane, zbudowane jeszcze za carskich czasów obiekty, zaczęto zastępować wygodnymi willami i blokami kadry oficerskiej.
Widok Alei Marszałka Piłsudskiego przed 1939 r.

     W wilii przy ówczesnej Al. J. Piłsudskiego (dziś Gen. A. Chruściela "Montera") mieszkał przebywający w Polsce w latach 1920-1921 Charles de Gaulle.

    Na poniższej pocztówce widzimy budynek, do którego w latach trzydziestych przeniesiono Szkołę Powszechną nr. 1. W roku szkolnym 1940/41 szkoła została wyrzucona z budynku a zakwaterowani zostali w nim żołnierze Wehrmachtu. Latem 1944 roku w wyniku działań frontowych budynek został wypalony i wymagał remontu. Szkoła podstawowa mieściła się w tym budynku do momentu wybudowania nowego budynku szkolnego, czyli do początku lat 60.

Obecnie w budynku znajduje się Akademia Pedagogiki Specjalnej im.  M. Grzegorzewskiej.

     Jako ostatni zobaczymy budynek Gimnazjum Izabeli Adamskiej, wybudowany na początku lat trzydziestych. W 1932 r zaczęła w nim działać Prywatna Szkoła Powszechna Izabeli Adamskiej. W 1938r uzyskała uprawnienia szkoły publicznej i powstało Prywatne Gimnazjum Koedukacyjne Izabeli Adamskiej. W okresie okupacji gimnazjum zamknięto a na jego miejscu działała Prywatna Szkoła Handlowa Stanisława Bąby. We wrześniu 1944 roku wznowiono edukacje, w tym czasie szkoła została już upaństwowiona i nadano jej imię Tadeusza Kościuki. W 1967 r Liceum przeniosło się do nowego budynku.

Obecnie w budynku mieści się Dom Kultury "Rembertów"

   W 1957 roku Rembertów utracił prawa miejskie i został włączony do miasta Warszawy, jako część dzielnicy Praga Południe.





Źródła: www.dawnyrembertow.pl

6 komentarzy:

  1. Witaj!
    Chciałbym zaprosić Ciebie na mojego pocztówkowego bloga: http://mojepocztowkipostcrossing.blogspot.com/ . Zapraszam do i udziału w konkursie.
    Pozdrawiam.
    MIKI

    OdpowiedzUsuń
  2. te pocztówki są oczywiście stylizowane na przedwojenne - wykonane w czasach obecnych

    OdpowiedzUsuń
  3. i jeszcze jedno - Rembertów jest dzielnicą Warszawy składającą się z kilku osiedli

    OdpowiedzUsuń
  4. i jeszcze jedno - Rembertów jest dzielnicą Warszawy składającą się z kilku osiedli

    OdpowiedzUsuń
  5. Przy czym skupiłam się na Rembertowie jako osiedlu - wg podziału tradycyjnego dzielnicy Rembertowa stąd taki a nie inny opis. Pocztówki to oczywiście reprinty przedwojennych pocztówek.

    OdpowiedzUsuń
  6. 35 yr old Software Engineer III Ambur Kesey, hailing from Drumheller enjoys watching movies like Downhill and Netball. Took a trip to Fernando de Noronha and Atol das Rocas Reserves and drives a Xterra. wiecej pomocnych wskazowek

    OdpowiedzUsuń